تبلیغات
فیزیک - آنلما چیست؟
فیزیک
آموزش، نکته، تست، نمونه سوال فیزیک راهنمایی
به وبلاگ فیزیک خوش آمدید.شما در این قسمت می توانید مطلب مورد نظر خود را در وبلاگ جستجو کنید. لطفا برای بهبود کیفیت وبلاگ نظرات خود را در در بخش تماس با ما در پایین صفحه قرار دهید.
در حال بارگذاری موتور جستجو
بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 12 دی 1390

آنلما، پدیده ای که تنها 20 عکس از آن موجود است

 

به گزارش نشنال‌جئوگرافی، تصاویر آنالما با عكس‌برداری از خورشید از مكانی ثابت و در یك ساعت خاص از روز به دست می‌آید. این تصاویر هر یك یا دو هفته یك‌بار تهیه می‌شوند و در مجموع، 30 تا 50 عكس گرفته می‌شود تا این شكل زیبا ثبت شود. به گفته بابك امین تفرشی، بنیان‌گذار وب‌سایت آسمان شب و پروژه جهانی TWAN، تهیه آنالما به دلیل زمان و دقت مورد نیاز بسیار دشوار است و تاكنون تنها 20 نفر در دنیا توانسته‌اند تصاویر صحیحی از آنالما تهیه كنند.

در پدیده آنالما، هم ارتفاع خورشید در طول سال تغییر می‌كند و هم موقعیت آن در ساعت‌های یكسان تغییر می‌كند. تغییر ارتفاع خورشید به دلیل انحراف 23.5 درجه‌ای محور دوران وضعی زمین نسبت به صفحه منظومه شمسی است كه موجب می‌شود در تابستان، خورشید به بیشترین ارتفاع در آسمان برسد و در زمستان، به كمترین ارتفاع خود برسد. در حالی‌كه یكی از نیمكره‌های زمین شیب بیشتری نسبت به خورشید دارد، كمان مسیر روزانه خورشید از مكانی پایین‌تر از افق دیده می‌شود. وقتی كه این شیب معكوس می‌شود، كمان خورشید در آسمان بالاتر می‌رود. بالاترین نقطه خورشید در آسمان هنگام انقلاب تابستانی رخ می‌دهد، در حالی‌كه پایین‌ترین نقطه قرارگیری آن مربوط به انقلاب زمستانی است.این همان دلیلی است كه موجب پیدایش فصول مختلف در سیاره زمین می‌شود.

جلوتر یا عقب‌تر قرار گرفتن خورشید راس یك ساعت مشخص در روزهای مختلف نیز شبیه به جابجا شدن زمان اذان ظهر در طول سال است كه به دلیل انحراف مدار زمین و بیضوی بودن مدار زمین اتفاق می‌افتد. شبانه‌روز قراردادی 24 ساعته با حركت واقعی خورشید در آسمان متفاوت است و به همین دلیل، خورشید در بعضی روزهای سال سریع‌ر از زمان قراردادی حركت می‌كند و بعضی وقت‌ها كندتر از آن.

مسیر خورشید در سال 2010


این تصویر كه در شهر وسپرم لهستان تهیه شده، 36 عكس خورشید را كه در ساعت 10 صبح به وقت محلی گرفته شده است، با هم تركیب كرده است.

مسیر خورشید در سال ۲۰۱۰

آنالما با عكس‌برداری از خورشید، از یك مكان ثابت و در یك ساعت خاص از روز به دست می‌آید. این تصاویر یك یا دو بار در هفته تهیه، و در مجموع 30 تا 50 عكس گرفته می‌شود. این تصویر كه در شهر وسپرم لهستان تهیه شده است، 36 عكس خورشید را كه در ساعت 10 صبح به وقت محلی گرفته شده است، با هم تركیب كرده است.

یك سال در معبد دلفی

در یك آنالما كه در سال 2001 در یونان تهیه شده است، به نظر می‌رسد كه خورشید از پشت تپه‌های نزدیك تولوس، بنای سنگی دایره‌ای در منطقه باستانی دلفی طلوع می‌كند.

در روش سنتی، تمام آنالماها بر روی یك فریم فیلم، و با استفاده از نوردهی چندگانه و قرار دادن دوربین روی یك پایه ثابت تهیه می‌شود. آنالماهای جدید عموما با قرار دادن دوربین‌های دیجیتال بر روی همان پایه ثابت، گرفتن یك تصویر در هر بار و تركیب تمام فریم‌ها در آخر كار تهیه می‌شود.
امكان تهیه یك آنالمای كلاسیك در یك فریم، كه شامل تصاویر خورشید و یك پس‌زمینه زیبا باشد وجود دارد، اما این كار بسیار پرخطر است. به همین دلیل معمولا تصویر پس‌زمینه در طی كار و هنگامی‌كه خورشید در چارچوب تصویر قرار ندارد تهیه شده، و سپس به آنالما اضافه می‌شود.

در یك آنالما كه در سال 2001 در یونان تهیه شده است، به نظر می‌رسد كه خورشید از پشت تپه‌های نزدیك تولوس، بنای سنگی دایره‌ای در منطقه باستانی دلفی طلوع می‌كند.

سال خورشیدگرفتگی

در این آنالما كه یك كسوف كامل را به تصویر كشیده است، یكی از قرص‌های خورشید شبیه یك آویز در این گردن‌بند سماوی می‌درخشد. این تصویر تركیبی شامل یك نوردهی مربوط به خورشیدگرفتگی سال 2006 در آنتالیای تركیه است. بقیه نوردهی‌ها مسیر خورشید را در شهر بورسا در 500 كیلومتری شمال این شهر، بین ماه‌های جولای 2005 تا جولای 2006 / تیرماه 1384 تا تیر 1385 به تصویر كشیده است. خورشید گرفته در این آنالما روشن‌تر دیده می‌شود، زیرا عكس آن بدون فیلتر خورشیدی گرفته شده و مدت زمان نوردهی آن طولانی‌تر است.

در این آنالما كه یك كسوف كامل را به تصویر كشیده است، یكی از قرص‌های خورشید شبیه یك آویز در این گردن‌بند سماوی می‌درخشد. این تصویر تركیبی شامل یك نوردهی مربوط به خورشیدگرفتگی سال 2006 در آنتالیای تركیه است.

حلقه‌ای بر فراز صخره‌ها

این آنالما حركت خورشید را بر فراز گیورنا اسپانیا، از مارس 2003 تا مارس 2004 / اسفند 1381 تا اسفند 1382 به تصویر كشیده است. اگرچه آنالما به طور سنتی مسیر خورشید را به تصویر می‌كشد، می‌توان آنالما ماه را نیز به تصویر كشید. به دلیل مدار كج و بیضوی ماه اطراف زمین، به نظر می‌رسد كه ماه هر روز پس از 51 دقیقه به جای قبلی خود در آسمان باز‌می‌گردد. این بدان معنی است كه عكس‌برداری 51 دقیقه دیرتر در هر روز به مدت یك ماه قمری، شكل مشابهی را در آسمان ایجاد می‌كند.

این آنالما حركت خورشید را بر فراز گیورنا اسپانیا، از مارس 2003 تا مارس 2004 / اسفند 1381 تا اسفند 1382 به تصویر كشیده است.

اولین تصویر آنالما

نخستین تصویر آنالما در دنیا در نیوانگلند آمریكا بین سال‌های 1978 و 1979 خلق شد. این تصویر یكی از اندك تصاویر آنالما در دنیا است كه پس‌زمینه آن جداگانه تهیه نشده است. این عكس شامل 44 نوردهی خورشید و تصویری از یك خانه است كه همگی بر روی یك فریم از فیلم عكاسی ثبت شده است.
دنیس دی‌سیسكو كه این آنالما را تهیه كرده است، طی انقلاب زمستانی و تابستانی، و در طی یكی از اعتدال‌های بهاری یا پاییزی، نوردهی طولانی‌تری را با استفاده از یك فیلتر خورشیدی اعمال كرده است. نوردهی عكس در این روزها از طلوع خورشید آغاز شده و تا ساعت 8:30 صبح ادامه داشته است. نتیجه كار بخشی از كمان خورشید را در این سه روز نشان می‌دهد. دی‌سیسكو در وب‌سایت آسمان شب نوشته است: «بسیاری از مردم عقیده دارند كه شما باید دیوانه باشید كه یك سال تمام را صرف نوردهی خورشید بكنید. البته آنهایی هم كه موفق شده‌اند احتمالا با این نظر موافق هستند!»

اولین تصویر آنالما

نخستین تصویر آنالما در دنیا در نیوانگلند آمریكا بین سال‌های 1978 و 1979 خلق شد. این تصویر یكی از اندك تصاویر آنالما در دنیا است كه پس‌زمینه آن جداگانه تهیه نشده است. این عكس شامل 44 نوردهی خورشید و تصویری از یك خانه است كه همگی بر روی یك فریم از فیلم عكاسی ثبت شده است.

منبع : خبر آنلاین
طبقه بندی: مطالب جالب فیزیکی، 
برچسب ها: آنلما، مطالب جالب، مطالب جالب فیزیکی، فیزیک، آنلما چیست؟،
ارسال توسط مرضیه برزگر
تقویم


حدیث روز:

سخن روز:
اخبار علمی

پیوند های روزانه
نظر سنجی
در کدام مبحث فیزیک بیشتر اشکال دارید؟ابر برچسب ها
مترجم وبلاگ

فیزیک اول دوم سوم راهنمایی

نمونه سوال نکته آموزش فیزیک

فیزیک راهنمایی

مطالب جالب فیزیک

سمپاد تیزهوشان