تبلیغات
فیزیک - جایگاه ما در عالم
فیزیک
آموزش، نکته، تست، نمونه سوال فیزیک راهنمایی
به وبلاگ فیزیک خوش آمدید.شما در این قسمت می توانید مطلب مورد نظر خود را در وبلاگ جستجو کنید. لطفا برای بهبود کیفیت وبلاگ نظرات خود را در در بخش تماس با ما در پایین صفحه قرار دهید.
در حال بارگذاری موتور جستجو
بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 1 شهریور 1390
سیاره ی ما زمین با قطری حدود 12,750 کیلومتر و جرمی برابر با 1024 ×6/6 کیلوگرم   با سرعت سی کیلومتر در ثانیه به دور خورشید در حال دوران است .زمین هر یک شبانه روز یکبار به دور محور خود و هر سال یکبار به دور خورشید گردش می کند .    

  ادامه مطالب رو حتما بخونید !!! 

                             


زمین و هشت سیاره ی دیگر ،سیارکها ، اقمار، ستارگان دنباله دار و شهابسنگها که به دور خورشید در حال دوران هستند منظومه ی شمسی را تشکیل می دهند .زمین از لحاظ فاصله سومین سیاره و از لحاظ قطر و جرم پنجمین سیاره ی منظومه ی شمسی است.


 خورشید و میلیاردها ستاره ی دیگر (حدود 1011   ستاره ) کهکشان راه شیری را می سازند.در هر کهکشان مانند کهکشان راه شیری مجموع ستارگان به دور مرکز کهکشان در حال گردش هستند.خورشید ما در لبه ی کهکشان راه شیری قرار دارد و هر 240 میلیون سال یکبار به دور مرکز کهکشان می گردد.


جهان از میلیاردها کهکشان تشکیل شده است که فاصله ی میان هر دو کهکشان به طور متوسط از یک میلیون سال نوری تا دو میلیون سال نوری است .تنها کهکشانی که با چشم بر هنه از نیمکره ی شمالی قابل رؤیت است کهکشان امرأة المسلسله   است که فاصله ی آن تا زمین دو میلیون سال نوری است در حالی که فاصله ی خورشید تا زمین حدود هشت دقیقه ی نوری است.


نزدیکترین ستاره به زمین خورشید است که فاصله ی آن تا زمین 150,000,000 کیلومتر است .قطر خورشید یکصد برابر قطر زمین و جرم آن 300,000  برابر جرم زمین است .از عمر خورشید حدود 4.7 میلیارد سال می گذرد.


 


نزدیکترین ندیم زمین ماه است که فاصله ی آن تا زمین 384,000  کیلومتر است. قطر ماه یک چهارم قطر زمین و جرم ماه یک هشتادم جرم زمین است. نزدیکترین سیاره به زمین زهره است که نزدیکترین فاصله ی زهره تازمین 42,000,000  کیلومتر و دورترین فاصله ی زهره تا زمین 260,000,000 کیلومتر است . زهره از سطح زمین پس از خورشید و ماه و تعدادی ستارگان دنباله دار کمیاب پر نورترین جرم آسمانی است .سطح زهره را ابرهای سفیدی حاوی اسید سولفوریک پوشانده است .


 


از آنجا که ابعاد فاصله در منظومه شمسی و و کهکشانها بسیار زیاد است ،از واحدهای دیگری مثل واحد نجومی و سال نوری برای اندازه گیری فاصله استفاده می شود . هر واحد نجومی برابر با فاصله ی زمین تا خورشید است که با حروف AU  نمایش داده می شود . هر سال نوری برابر با مسافتی است که نور در یک سال می پیماید.


 


Km                     1012× ۹/۴۶ = یک سال نوری                                  km    108× ۱/۵ = AU 1 یک واحد نجومی


فاصله ی عطارد تا خورشید برابر با 0.4Au   و فاصله ی دورترین سیاره( پلوتون ) تا خورشید برابر با 40AU یعنی حدود شش میلیارد کیلومتر است.


قطر منظومه شمسی دوازده میلیارد کیلومتر و قطر بزرگ کهکشان راه شیری حدود یکصد هزار سال نوری است.


فاصله ی نزدیکترین ستاره ی کهکشان ما از خورشید برابر چهل هزار میلیارد کیلومتر   است.

طبقه بندی: مطالب جالب فیزیکی، 
برچسب ها: جایگاه ما در عالم، کهکشان، زمین،
ارسال توسط مرضیه برزگر
تقویم


حدیث روز:

سخن روز:
اخبار علمی

پیوند های روزانه
نظر سنجی
در کدام مبحث فیزیک بیشتر اشکال دارید؟ابر برچسب ها
مترجم وبلاگ

فیزیک اول دوم سوم راهنمایی

نمونه سوال نکته آموزش فیزیک

فیزیک راهنمایی

مطالب جالب فیزیک

سمپاد تیزهوشان