فیزیک
آموزش، نکته، تست، نمونه سوال فیزیک راهنمایی
به وبلاگ فیزیک خوش آمدید.شما در این قسمت می توانید مطلب مورد نظر خود را در وبلاگ جستجو کنید. لطفا برای بهبود کیفیت وبلاگ نظرات خود را در در بخش تماس با ما در پایین صفحه قرار دهید.
در حال بارگذاری موتور جستجو
بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 28 مرداد 1390

منابع انرژی:
1- منابع انرژی تجدید پذیر(تمام نشدنی):

این انرژی ها تا مدت ها در اختیار ما خواهند بود و این انرژی به زودی تمام نمی شود.
مانند انرژی خورشیدی، انرژی باد، آب های جاری ، انرژی گرمایی درون زمین، انرژی امواج جزر و مد

2- منابع انرژی تجدید ناپذیر (تمام شدنی):

این انرژی ها تنها یك بار قابلیت مصرف دارند و منابع آن ها محدود است و پس از مدتی از بین می روند.
سوخت فسیلی(نفت، گاز، زغال سنگ) و سوخت های هسته ای از این دسته منابع هستند.

با توجه به افزایش روز به روز جمعیت و كاهش روز افزون منابع انرژی و سوخت باید در مصرف انرژی صرفه جویی كنیم.

یكی راههای صرفه جویی، جلوگیری از اتلاف گرما در خانه، مدرسه و اداره هاست.
1-
پوشاندن درزهای در و پنجره


2- دو لایه كردن شیشه های پنجره


3- قراردادن لایه های عایق گرما در دیوارها وسقف و ...


سرد سازی:

سردسازی معمولا با استفاده از تبخیر مایعات انجام می گیرد، زیرا هر گاه مایعی بخواهد تبخیر شود، برای تبخیر شدن، مقداری گرما از محیط اطراف خود جذب می كند و این سبب می شود كه دمای محیط اطراف كاهش یابد.
در یخچال ها، سرد خانه ها، كولرهای گازی و آبی نیز تبخیر یك مایع سبب سرد شدن محیط داخل آن می شود.
در یخچال مایعی به نام فریون در داخل لوله هایی كه در قسمت یخ ساز قرار دارد وارد می شود، این مایع گرما را از آن محیط می گیرد و بخار می شود، در نتیجه مواد داخل یخچال سرد می شوند.
بخار فریون از داخل لوله به محیط خارج از یخچال منتقل می شود، در این موقع به وسیله ی موتور الكتریكی یخچال فشرده می شود و گرمای خود را از دست می دهد و دوبار به مایع تبدیل می شود و به درون یخ ساز فرستاده می شود، این عمل آن قدر ادامه می یابد تا داخل یخچال كاملا سرد شود.


كولر گازی نیز مانند یخچال عمل می كنند، قسمت سرد كولر داخل اتاق و قسمت گرم آن ها در هوای بیرون اتاق است. هنگامی كه كولر كار می كند از هوای درون اتاق گرما گرفته و به هوای بیرون اتاق داده می شود بنابر این هوای اتاق چشمه سرد و هوای بیرون چشمه گرم است.

كاروگرما:
یكی از موارد مهم استفاده از گرما، استفاده از آن در صنعت و به حركت در آوردن انواع ماشین هاست. این كار از طریق تبدیل انرژی گرمایی به انرژی مكانیكی انجام می شود.
دستگاهی كه انرژی گرمایی را به انرژی مكانیكی تبدیل می كند، ماشین گرمایی نام دارد.

انواع ماشین های گرمایی:
1- درون سوز
الف) توربینی
ب) پیستونی
- بنزینی: گاز داغ را بر اثر انفجار تولید می كنند. این گاز خارج نمی شود بلكه یك پیستون را به حركت در می آورد.
- دیزلی: شبیه موتورهای بنزینی است، در موتورهای دیزلی ابتدا به جای مخلوط سوخت و هوا، تنها هوا وارد سیلندر می شود، در این حالت هوا كاملا متراكم شده و دمای آن بالا می رود. سپس سوخت به داخل آن پاشیده می شود، چون دمای هوا بسیار بالا است برای آتش زدن سوخت نیاز به شمع جرقه زن نیست، در این موتورها، بخشی از گرمای حاصل از انرژی سوخت، همراه دودهای خارجی به محیط داده می شود بنابر این نمی توان در موتورهای دیزلی همه گرمای حاصل از سوخت را به كار تبدیل كرد.

2- برون سوز:

در این ماشین ها، چون گرما توسط كوره(یعنی بیرون دستگاه) به آب داده می شود این نوع ماشین ها را برون سوز می نامند. ماشین های بخار از این دسته هستند.
ماشین بخار برای اولین بار توسط دانشمندی به نام جیمز وات اختراع شد، در این ماشین، آب در یك مخزن در بسته (شبیه دیگ زودپز) به جوش می آید و مقداری بخار با فشار زیاد تولید می كنند. این بخار از طریق یك لوله به یك استوانه(سیلندر) منتقل می شود و پیستون را به حركت در می آورد وقتی پیستون تا انتهای استوانه به عقب رفت، جهت ورود بخار به استوانه عوض می شود و در جهت مخالف به پیستون فشار می آورد تا به طرف جلو حركت كند.


نكته: موتور همه اتومبیل ها، هواپیماهای ملخ دار، كشتی ها، قطارها و نیروگاههای كوچك درون سوز است.
در موتورهای درون سوز بخشی از انرژی حاصل از سوخت، سبب حركت پیستون می شود، این حركت از طریق دسته و میل لنگ به حركت دورانی تبدیل می شود، با انتقال این حركت دورانی به چرخ های اتومبیل حركت می كند. بخش دیگر انرژی از طریق رادیاتور، موتور را سرد می كند و لوله خروجی (اگزوز) مستقیما به هوا داده می شود.

مراحل مختلف كار ماشین های گرمایی(موتور اتومبیل):
1- مرحله ی مكش: ابتدا مخلوطی از سوخت و هوا از طریق دریچه ی ورودی وارد یك محفظه ی استوانه ای شكل به نام سیلندر می شود. وقتی پیستون به پایین وضعیت خود رسید، این دریچه بسته می شود و مخلوط بنزین و هوا در داخل استوانه حبس می شود.


2- مرحله ی تراكم: پیستون بالا می آید، مخلوط را متراكم می كند و به حجم اولیه می رساند. در این وضعیت، دمای مخلوط بسیار بالا می رود.


3- مرحله آتش گرفتن: هنگامی كه پیستون به بالاترین وضعیت خود رسید شمع اتومبیل جرقه می زند و مخلوط آتش می گیرد دما و فشار آن تا مقدار زیادی بالا می رود، در این مرحله در اثر فشار زیاد، دستگاه منبسط می شود و پیستون را به طرف پایین می راند.


4- مرحله خروج دود: در این مرحله بخشی از دود حاصل از سوخت مخلوط بنزین و هوا از طریق دریچه ی خروج دود كه در این مرحله باز می شود، خارج می گردد و سپس پیستون بالا آمده و بقیه ی دود حاصل از سوختن مخلوط را به بیرون می راند، به این ترتیب مقدار زیادی گرما به هوای بیرون داده می شود.


موتور جت:
موتورهای جت توان فوق العاده زیادی دارند و در هواپیما به كار می روند.
موتور جت پیستون ندارد، این موتورها هوا را می مكند، آن را متراكم می كنند سپس هوا با سوخت مخلوط می گردد.
مخلوط سوخت و هوا در محفظه ی احتراق مشتعل شده و می سوزد و مقدار زیادی گاز (گازهای داغ) با فشار زیاد تولید می كنند.
این گاز از عقب موتور جت خارج می شود و در مسیر خود، چرخ پرده دار بزرگی به نام توربین را كه در سر راه قرار دارد به حركت در می آورد.


موتور موشك:

موتورهای موشك نوعی موتور جت است.


به بادكنك مقابل توجه كنید:

اگر شما بادكنك را باد وسپس رها كنید بادكنك در اثر خروج باد از دهانه آن حركت می كند.
هوا در یك جهت از بادكنك خارج می شود و باعث می شود بادكنك در جهت مخالف رانده شود.
موتورهای موشكی و جت نیز به همین ترتیب كار می كنند.
در این موتورها سوخت با اكسیژن مخلوط می شود و در محفظه ی احتراق می سوزد در نتیجه مقدار زیادی گاز داغ با سرعت زیاد از انتهای موشك خارج می شود و باعث حركت موشك در جهت مخالف گازهای داغ به طرف جلو می شود.


موشك ها می توانند اكسیژن مورد نیازشان رابا خود حمل كنند، بنابر این در خارج از جو زمین و در مسافرت های فضایی مورد استفاده قرار می گیرند.


منبع : المپیاد علمی
طبقه بندی: فیزیک دوم راهنمایی، 
برچسب ها: فیزیک دوم راهنمایی، دوم راهنمایی، گرما، آموزش گرما، نکته، سمپاد، تیزهوشان، آموزش، راهنمایی، کتاب، سوال،
ارسال توسط مرضیه برزگر
تقویم


حدیث روز:

سخن روز:
اخبار علمی

پیوند های روزانه
نظر سنجی
در کدام مبحث فیزیک بیشتر اشکال دارید؟ابر برچسب ها
مترجم وبلاگ

فیزیک اول دوم سوم راهنمایی

نمونه سوال نکته آموزش فیزیک

فیزیک راهنمایی

مطالب جالب فیزیک

سمپاد تیزهوشان

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic