تبلیغات
فیزیک - نوشتن، ترس پیش از امتحان را كاهش می‌دهد
فیزیک
آموزش، نکته، تست، نمونه سوال فیزیک راهنمایی
به وبلاگ فیزیک خوش آمدید.شما در این قسمت می توانید مطلب مورد نظر خود را در وبلاگ جستجو کنید. لطفا برای بهبود کیفیت وبلاگ نظرات خود را در در بخش تماس با ما در پایین صفحه قرار دهید.
در حال بارگذاری موتور جستجو
بازدید : مرتبه
تاریخ : سه شنبه 6 دی 1390
روانشناسان دانشگاه شیكاگو روش ساده‌ای را برای كاهش ترس از امتحان توصیه می‌كنند. آنها به این نتیجه رسیده‌‌اند كه اگر پیش از امتحان ترس‌هایمان را بر روی كاغذ بیاوریم ترس‌كاهش پیدا می‌كند و نتیجه‌ی بهتری به دست می‌آوریم.

افزایش ضربان قلب، بی‌خوابی و مغزی كه انگار دیگر كار نمی‌كند از علائمی است كه بسیاری آنها را پیش از انجام یك آزمون تجربه كرده‌اند. ترس از امتحان باعث كاهش تمركز می‌شود و مانند فیلتری در حافظه دست‌یابی مجدد به آنچه كه فراگرفته شده را دشوار می‌سازد.

چگونه می‌توان آزمون‌ها را از احساسات منفی رها كرد؟ چگونه می‌توان با تمركزی بیشتر، از نتیجه‌ی بهتری برخوردار شد؟

پاسخ این سئوال‌ها را سیان بایلوك و جراردو رامیرز، دو روانشناس دانشگاه شیكاگو، پس از انجام یك آزمایش تحقیقاتی ارائه كرده‌اند. به عقیده‌ی آنان برای رهایی از ترس امتحان باید اضطراب‌های خود را بر روی كاغذ بیاوریم.

این محققان گروهی از دانشجویان را برای انجام آزمایش‌های خود انتخاب كرده و از آنها خواستند، در دو امتحان تستی ریاضی پیاپی شركت كنند.

در نخستین مرحله تنها از دانشجویان خواسته شد، نهایت تلاش خود را برای یافتن پاسخ‌های صحیح به كار ببرند. در دومین مرحله فشار بیشتری بر دانشجویان وارد آمد تا این مرحله حالت امتحانی جدی به خود بگیرد.

محققان به دانشجویان گفتند، در صورت برخورداری از نمره‌ی بالا می‌توانند، به عنوان پاداش پول دریافت كنند. همچنین این نمره با نمره‌ی دانشجویی دیگر جمع خواهد شد و بنابراین نمره‌‌ی جداگانه‌ی هر دانشجو بر روی میانگین نتیجه‌ی این امتحان تأثیر خواهد گذاشت. افزون بر این به دانشجویان گفته شد كه از آنها به هنگام انجام این امتحان فیلم‌برداری می‌شود.

دانشجویان را به ۳ گروه تقسیم كردند. اولین گروه باید ۱۰ دقیقه منتظر دریافت برگه‌ی امتحان می‌ماند بی‌آنكه كاری كند.

دانشجویان دومین گروه باید در این ۱۰ دقیقه در باره هر چه كه می‌خواستند مطلبی می‌نوشتند، غیر از این امتحان.

اما از سومین گروه خواسته شد كه در این مدت راجع به احساساتشان در مورد این امتحان بنویسند.

نتایج این تحقیق

دانشجویان گروه اول كه در ۱۰ دقیقه‌ی پیش از امتحان دست به هیچ كاری نزدند و همچنین دانشجویان گروه دوم كه راجع به مسایل مختلف نوشتند در مرحله‌ی دوم نتیجه‌‌ای بدتر از مرحله‌ی اول به دست آوردند.

اما گروه سوم كه ترس‌ها و احساسات مربوط به این امتحان را بر روی كاغذ آورد، به مراتب نمره‌ی بهتری نسبت به مرحله‌ی اول كسب كرد.

این تحقیق را محققان بر روی دانش‌آموزان یك دبیرستان نیز انجام داده‌اند. در این مورد نیز نتیجه‌ای مشابه به دست آمد. نتیجه‌این بود كه نوشتن ترس‌های مربوط به امتحان نهایی باعث شد كه این دانش‌آموزان هم نمره‌ی بالاتری به دست بیاورند.

محققان همچنین بر این نظرند كه نوشتن ترس‌ها در هر مورد كه باشد موجب می‌شود كه ترس كاهش پیدا كند.

كسانی كه عادت كرده‌اند، قسمت‌هایی از زندگی خود را در دفترچه‌ای به نام "خاطرات" بنویسند، آگاهانه یا ناآگاهانه از این مسئله بهره‌ خواهند برد، چرا كه نوشتن احساسات ناخوشایند، شدت آنها را كاهش می‌دهد.
طبقه بندی: مطالب متفرقه، 
برچسب ها: نوشتن، ترس، امتحان، ترس پیش از امتحان را كاهش می‌دهد، ترس پیش از امتحان،
ارسال توسط مرضیه برزگر
تقویم


حدیث روز:

سخن روز:
اخبار علمی

پیوند های روزانه
نظر سنجی
در کدام مبحث فیزیک بیشتر اشکال دارید؟ابر برچسب ها
مترجم وبلاگ

فیزیک اول دوم سوم راهنمایی

نمونه سوال نکته آموزش فیزیک

فیزیک راهنمایی

مطالب جالب فیزیک

سمپاد تیزهوشان