تبلیغات
فیزیک - انیمیشن های جالب فیزیك
فیزیک
آموزش، نکته، تست، نمونه سوال فیزیک راهنمایی
به وبلاگ فیزیک خوش آمدید.شما در این قسمت می توانید مطلب مورد نظر خود را در وبلاگ جستجو کنید. لطفا برای بهبود کیفیت وبلاگ نظرات خود را در در بخش تماس با ما در پایین صفحه قرار دهید.
در حال بارگذاری موتور جستجو
بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 8 دی 1390

در ادامه مطلب 13 انیمیشن فیزیکی ببینید.

 

 

مسیر حركت ذرات در فضا

ناظر می‌تواند از نقط مختلف در فضا مسیر حركت ذرات را مشاهده كند

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

گهواره‌ی نیوتن

توپ‌های نیوتن
تقویت‌كننده‌ی شهود!

--------------------------------------------------------------------------------

به انیمیشن ذیل دقت كنید

با نزدیك بردن شمایل ماوس به روبان قرمز، روبان سعی می‌كند از شمایل دور شود و این موضوع موجب ایجاد «حركت‌های موجی» در سایر نقاط روبان می‌گردد.


در مورد انتگرال

اگر تاكنون فكر می‌كرده‌اید انتگرال موضوعی پیچیده و دشوار است، امیدوارم با تماشای این انیمیشن نظرتان تغییر یابد.دوگانگی موج و ذره


حركت پرتابی

بردار مكان و بردار جابجایی«سرعت ثابت» و رابطه‌ی آن با «شتاب»


ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
امواج ایستاده با گره در دو انتها

رابطه‌ی «طول موج» با Lموج ایستاده با یك گره در انتها

رابطه‌ی بین «طول موج» و «طول مؤثر»ریزسنج

ریزسنج وسیله‌ای است كه دقیق‌تر از كولیس بوده و معمولاً برای دقت های بالا بكار می‌رود. این وسیله كه در شكل (4) نشان داده شده است، از یك استوانه ثابت مدرج و یك استوانه متحرك مدرج - كه می‌تواند روی استوانه ثابت مدرج بچرخد و جابجا شود – و یك كمان فلزی متصل به استوانه ثابت تشكیل شده است. گام ریزسنج عبارت است از جابجایی استوانه متحرك در طول استوانه ثابت به ازای هر دو چرخش و به نحوه طراحی و دقت دستگاه بستگی دارد. گام ریزسنج می‌تواند 1 میلیمتر یا 5/0 میلیمتر باشد. هرگاه استوانه متحرك به 50 قسمت تقسیم شده باشد با چرخاندن استوانه متحرك به اندازه دو دور كامل دهانه یك میلیمتر جابجا می‌شود (گام 5/0 میلیمتر) و در نتیجه 100 قسمت از استوانه متحرك معادله 1 میلیمتر از استوانه ثابت (خط‌كش ثابت) می‌باشد. بنابراین دقت دستگاه یك صدم میلیمتر می‌باشد.
فرض كنید دهانه ریزسنج پس از چندین دور چرخش مقداری باز شده است، حال برای خواندن این مقدار تعداد میلیمترها را می‌توان از روی استوانه ثابت خوانده و با كسری از میلیمتر كه بر روی استوانه متحرك خوانده می شود جمع كرد و مقدار جابجایی را اندازه گیری نمود.
برای مثال اگر استوانه متحرك به اندازه 5 دور كامل و كسری از دور چرخیده شود و گام ریزسنج برابر 5/0 میلیمتر باشد. خواندن این عدد چنین است، 5 دور معادل 50/2 میلیمتر می‌باشد و فرض كنید عددی كه روی استوانه متحرك خوانده می‌شود 35 است پس اندازه‌گیری مورد نظر mm85/2 = 35/0 + 50/2 خواهد بود.مسابقه‌ی اسكی

تأثیر سطوح شیب‌دار در ایجاد شتاب - بررسی حركت با شتاب ثابت و شتابدار - آیا با وجود مساوی بودن سرعت و شتاب اولیه و هم‌چنین «جابجایی» یكسان ولی متفاوت بودن «مسافت» «شتاب»‌ «سرعت» در طول مسیر، زمان حركت یكسان است؟
طبقه بندی: مطالب جالب فیزیکی، 
برچسب ها: انیمیشن، مسیر حركت ذرات در فضا، گهواره‌ی نیوتن، توپ‌های نیوتن، تقویت‌كننده‌ی شهود!، در مورد انتگرال، دوگانگی موج و ذره، حركت پرتابی، «سرعت ثابت» و رابطه‌ی آن با «شتاب»، امواج ایستاده با گره در دو انتها، موج ایستاده با یك گره در انتها، ریزسنج، مسابقه‌ی اسكی،
ارسال توسط مرضیه برزگر
تقویم


حدیث روز:

سخن روز:
اخبار علمی

پیوند های روزانه
نظر سنجی
در کدام مبحث فیزیک بیشتر اشکال دارید؟ابر برچسب ها
مترجم وبلاگ

فیزیک اول دوم سوم راهنمایی

نمونه سوال نکته آموزش فیزیک

فیزیک راهنمایی

مطالب جالب فیزیک

سمپاد تیزهوشان